8 Ekim 2012 Pazartesi

Dövme Dosyası: Get A Tattoo

Kafamda uzun zaman önce yer edinmiş işleri hayata geçirmek kısa süreli de olsa bir heyecan veriyor. Liste uzun ama ‘have to start somewhere’ mottosuyla yola çıkıyoruz. İlk madde olan ‘get a tattoo’ ile başlıyorum.
İlk soru kalıcı mı yoksa geçici mi yaptıracağım ki cevabı oldukça kolay. Benim gibi halet-i ruhiyesi gelip giden insanlar için tabiki geçici dövme en iyi seçenek. Nasıl bir şekle sahip olacağı ve vücudumun neresinde konumlanacağı konusunda fikir vermesi için ünlülerin dövme seçimlerini inceledim. Dövmenin sadece bir görsel olması yanısıra içerdiği anlam derinliği düşünülürse binlerce örnek arasından stilini beğendiğim kişilere  yer verdim.
-Amy Winehouse
Rahmetlinin bilinen 14 dövmesi var. Sağ kolundaki sanki kendi minyatürü. Sol kolunda “Daddy's Girl” yazısı, at nalı ve bir poster kızı resmi var.  Ona ve özgün tarzına yakışmış olsa da benim için fazla büyük ve renkli çizimler.

-Lady Gaga
Lady’mizin sol kolunda Alman bir şaire ait dizeler yer alıyor. Konumunu ve yazının biçimini çok beğendim. Sol bacağında tek boynuzlu bir at ve sol omzunda ‘Tokyo Love’ yazısıyla birlikte 3 tane çiçek var. Ayrıca beline kadar uzanan gül temalı bir dövmesi daha bulunuyor. Bunların dışında irili ufaklı birçok dövmesi daha var.

-Penelope Cruz
Sol ayak bileğinde anlamını kendine sakladığı 883 yazılı bir dövmesi var. Ayak bileği çok göze batmayan zarif bir yer. Anlamının herkes tarafından bilinemeyeceği bir şey yaptırmak ise gizemli ve hoş :)

-Lana Del Rey

Son zamanlardaki gözdem. Sesi, müziği, nostaljik hüzünlü tarzıyla gönlüme taht kurdu desem yeridir. Lana’nın dövmeleri de kendisi gibi zarif ve sadece ellerinde bulunuyor. Sol elinin üzerinde büyükannesi “Madeleine” in başharfi olduğu düşünülen bir M harfi var. Her iki elinin kenarında “trust no one” ve “paradise” yazılı. Son olarak sol elinin yüzük parmağının içine “die young” yazdırmış. Allah korusun diyoruz tabi :)

-Pink
Pink’in bilinen 20 nin üzerinde dövmesi var. Sağ bileğindeki ‘what goes around comes around’, sol omzundaki koruyucu melek, ensesindeki doğum tarihi ve ilk albümünün çıkış tarihini içeren barkod, sağ ayak bileğindeki abisi ve babasına ait künyeler, favorilerim.


-Angelina Jolie
Sırtında  en sevdiği grubun şarkısı olan "Know Your Rights", sağ kolunda Arapça ‘kararlılık’ anlamına gelen, sol omzunda kötü şanstan korunmak için yaptırdığı Kamboçya dilinde yazılar var. Karnında haç sembolü ve sol kolunda çocuklarını doğurduğu ve evlat edindiği yerlerin koordinatları yer alıyor. Hepsi de abartısız ve bir anlam ifade ediyor. Özellikle çocuklarının doğum yer koordinatları çok özel ve manalı olmuş. Bunların yanısıra sildirdiği ve hala kullandığı birçok dövmesi daha var Angie’nin.


İncelemelerim ışığında kararımı verdim. Siyah renkli, yalın ve karakterime yön verdiğini düşündüğüm bir sembollü kullanacağım. Takipte kalın :)

3 yorum:

 1. ben çok seviyorum dövmeyi iki dövmemin hiç bir anlamı yok ilk heyecan olsa gerek :)

  YanıtlaSil
 2. ben takipteyim dövme ciddi ciddi düşündüğüm bişi.

  YanıtlaSil
 3. @cemre, bazen sadece dövmeli olmak bile yeter :)

  @Karapaks, bu konuya değineceğim yine :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...